Click to translate our website:
Home > About > Staff at Sudbourne

Staff at Sudbourne

Staff Organisation - September 2017

Head Teacher

Sophia Henderson

Deputy Head Teacher

John Ridley, Inclusion Manager and Designated Safeguarding Lead

Assistant Head Teacher

Louise Gee – Curriculum Development

Assistant Head Teacher

Jennifer Stringer, Teaching & Learning Manager and Literacy Lead

Curriculum Support

Jo Chevalier (Phase 2 Leader and Emotional Health Lead)

Curriculum Support

Grace MacLean (Lead Maths Coordinator)

SENCO

Jeanne Milstein (Phase 1 Leader and Phase 1 Maths Coordinator)

Business Manager

Kemi Arogundade

Community Partnership Manager 

Rachel Thomas

Administration Officers

Anne Williams
Zoe Roberts

Clerical Officers

Julie Wise
Cate Mason

Premises Manager

David Kite

Nursery

Caroline Ferrari - Teacher (PSHE/Safety Coordinator)
Katherine Varley - Teacher (EYFS Support Manager & RE Coordinator)
Michelle Vale - Teacher

CLASS 11 - Reception Class

Katy Dickinson - Teacher (Arts Coordinator)

CLASS 10 - Reception Class

Keri Dougal - Teacher (RE Coordinator)

CLASS 9 - Year 1

Ellie Hughes - Teacher (Joint Literacy Coordinator - Spelling and Handwriting)

CLASS 8 – Year 1 + 2

Sharne Mortier - Teacher (Science Coordinator)

CLASS 7 – Year 2

Neha Luthra - Teacher (Humanities Coordinator)

CLASS 6 – Year 3

Selina Campbell - Teacher (Joint Literacy Coordinator - Writing)

CLASS 5 – Year 3 + 4

Nicola Barnham - NQT Teacher

CLASS 4 – Year 4

Sophie Osborne - NQT Teacher

CLASS 3 – Year 5 + 6

Alice Packer – Teacher (Maths Coordinator)

CLASS 2 – Year 5 + 6

Chloe Hasler – Teacher (Phase 3 Leader and Music Coordinator)

CLASS 1 – Year 5 + 6

Louise Gee

Early Years Educators

Haula Nalubega
Mariana Ortega-Vanegas
Erin Mott
Magda Moyle

Early Years Educator & Breakfast Club Supervisor

Claudette Cumming

Teaching Assistants / Learning Support Assistants

Lisa Dempster
Jyotsna Bharadia
Eta Zielonka
Lavena Wallace
Robert Montgomery Castle
Tanisha Edwards
Ana-Maria Crisca
Pippa Perkins
Sophie Munden
Sigrun Hardardottir

Sarah Brookes
Imogen Perkins
Georgia Molyneux
Rowan Sutherland
Peter Martinak
Claire Weir
Kamila Chakar
Maria Balogun
Camila Costa

Midday Meals Supervisors

Susannah Quartey
Jostyna Bharadia
Yvonne Thompson
Tina Williams

Lisa Dempster (Senior MMS)
Kathleen Brien
Kim Monteverde
Julie Bellas
Donna Howes

Librarian & Garden Project Manager

Dodo Kitching

Sports Tutor

Peter Martinak (PE Coordinator)

Specialist Phonics Teacher

Charlie Boden

PPA Teacher

Jordan Cascoe

Spanish Teacher

Deyanira Sanchez

Cricket Tutor

Tony Moody